Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek chce pro svou senátní kandidaturu získat podporu široké koalice stran. Po Starostech a nezávislých, do jejichž klubu se v případě zvolení zařadí, se dohodl s brněnskými organizacemi ODS, TOP 09 a Strany zelených. Dál jedná s Piráty, u kterých čeká na jejich vnitřní schvalovací proceduru. Bek to dnes řekl v rozhovoru s ČTK.

Rektor se bude na podzim ucházet o hlasy voličů jako nezávislý v brněnském obvodu číslo 59, kde mandát nyní vykonává Eliška Wagnerová zvolená za Zelené. Bývalá ústavní soudkyně křeslo v Senátu obhajovat nechce.

Bekovou podmínkou pro vlastní kandidaturu bylo právě to, aby nestál proti Wagnerové. „Proti ní bych nekandidoval,“ řekl ČTK.

Druhou podmínkou byla podpora více stran a hnutí. S jejich zástupci chce podepsat smlouvu o organizačním zajištění kampaně a mechanismech konzultací v případě zvolení. Strany ale musí podle Beka respektovat to, že kandiduje jako nezávislý.

V Senátu se chce věnovat vědě a vzdělávání, evropské politice a unijním fondům, ale také elektronizaci státní správy. S politickými stranami, u kterých se uchází o podporu, se prý shoduje na opatrném postoji k případným ústavním změnám.

S nabídkami politického angažmá za Bekem podle jeho slov v posledních měsících opakovaně přicházeli zástupci různých subjektů. Rozhodnutí kandidovat dozrálo postupně, posledním impulsem byl výsledek sněmovních voleb. „Rozhodl jsem se využít renomé, které u části voličů asi mám, abych hájil jejich zájmy v Senátu,“ uvedl Bek.

Kandidaturu v obvodu 59 už ohlásil také uznávaný kadeřník a jáhen Jan Špilar za KDU-ČSL. ODS loni oznámila, že do voleb vyšle hudebníka Romana Horkého, frontmana skupiny Kamelot. Aktuální vyjádření občanských demokratů ČTK zjišťuje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner