Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek na rozdíl od dalších svých kolegů rektorů nedostal pozvánku na inauguraci prezidenta Miloše Zemana. Na nepozvání z kanceláře Hradu si už zvykl, uvedl dnes na dotaz ČTK. Podle rektora je to ale vůči instituci, kterou zastupuje, mimořádně neuctivé.

Uvedl však, že díky tomu, že pozvánku nedostal, nemusí řešit vnitřní dilema mezi loajalitou vůči státu a nedůvěrou k tomu, kdo jej v tuto chvíli reprezentuje.

„Na nepozvání z kanceláře Hradu jsem si již zvykl, i když vůči instituci, kterou v úřadu rektora zastupuji, je to mimořádně neuctivé. Jsem ale nemile překvapen tím, že se před vrtochy hlavy státu nyní sklání i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, který na společnou schůzi obou komor Parlamentu ve Vladislavském sále zve a od nějž také pozvánka nedorazila. Netušil jsem, že kromě sporu s prezidentem Zemanem mám spor i s Parlamentem České republiky,“ uvedl Bek.

Z brněnských rektorů účast na inauguraci prezidenta zvažuje nově zvolená rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Pozvánka došla i rektorovi Vysokého učení technického Petru Štěpánkovi, který má však v tomto termínu dlouho plánovanou zahraniční dovolenou. Z inaugurace se omluvil i rektor Janáčkovy akademie múzických umění Petr Oslzlý, jenž otevřeně podpořil při prezidentské volbě Jiřího Drahoše.

Zemanovi první funkční období skončí o půlnoci z 8. na 9. března, svůj druhý slib složí ještě před uplynutím prvního mandátu. Slib podepíše na Pražském hradě u stolu, který používal Tomáš Garrigue Masaryk. Zhruba na hodinový ceremoniál ve Vladislavském sále bylo pozváno na 700 hostů včetně poslanců, senátorů, diplomatů, hejtmanů, primátorů a dalších představitelů kulturního a společenského života. Inaugurace začne ve čtvrtek 8. března ve 14:00. Lidé budou moci sledovat slavnostní akt na velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí, zvuk bude přenášen i na třetí nádvoří. Stejně jako v minulosti zazní po složení slibu státní hymna a 21 čestných salv z děl, které vojáci umístí na Petřín.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner