Belgická policie nedopadla v Anderlechtu hledaného teroristu Najima Laachraouiho. Bruselský deník La Dernière Heure, který o razii informoval, uvedl, že došlo k záměně jmen a že totožnost zadrženého není známa. Prokuratura zadržení Laachraouiho nepotvrdila a na 13:00 svolala tiskovou konferenci, píše agentura Reuters.

Belgická televize RTBF uvedla, že dva ze tří útočníků z letiště byli bratři Khalid a Brahim El Bakraouiovi. Později ale stanice oznámila, že na letišti se v úterý odpálil možná jen jeden z bratrů, druhý pak o hodinu později zaútočil v metru.

Čtyřiadvacetiletého Laachraouiho policie hledá poté, co byl podle všeho zachycen na letištních bezpečnostních kamerách. Laachraoui, který je údajně belgický občan narozený v Bruselu, se zřejmě na výbuších podílel, ačkoli se v odletové hale neodpálil. Policie již dříve oznámila, že jeho DNA byla nalezena na několika pásech s výbušninami při listopadových útocích v Paříži, při nichž zahynulo 130 lidí a ke kterým se stejně jako nyní přihlásilo radikální hnutí Islámský stát.

Laachraoui podle médií odcestoval do Sýrie v únoru 2013 a po návratu do Evropy používal falešné jméno Soufiane Kayal. Doklady na toto jméno se prokázal i loni v září, když cestoval s nyní již zadrženým Salahem Abdeslamem do Maďarska.

Oba zmíněné bratry Bakraouiovy podle RTBF policie znala kvůli jejich kriminální minulosti, ale až dosud nebyli spojováni s terorismem. Naopak Laachraoui byl považován za islámského radikála, který v minulosti navštívil Sýrii.

Khalid Bakraoui pod falešným jménem pronajal byt v bruselské čtvrti Forest, kde policie při razii minulý týden zastřelila ozbrojeného muže, kterého později úřady identifikovaly jako Alžířana Mohameda Ben Caïda.

Vyšetřovatelé nalezli na místě vlajku Islámského státu, útočnou pušku, roznětky a otisky prstů Salaha Abdeslama, považovaného za jednoho z hlavních strůjců loňských listopadových atentátů v Paříži, který byl zatčen o tři dny později.

Belgická policie se podle listu The Telegraph domnívá, že trojice útočníků na letiště přijela ve třech vozech – v taxíku, Renaultu Clio a v černém Audi S4. Krátce po výbuších svědci viděli odjíždět audi se třemi či čtyřmi lidmi a poznamenali si číslo registrační značky vozu. Policejní vyšetřování údajně ukázalo, že audi odkazuje na jistého 22letého Turka z nizozemské provincie Limburg, který je v hledáčku tajných služeb od loňského dubna, kdy s několika lidmi odcestoval do Saúdské Arábie.

Jedna z teorií vyšetřovatelů považuje podle listu Telegraph skupinu z audi za takzvané druhé komando, které provedlo ve stanici metra další teroristický útok.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner