Jedenáct osob zadržela v noci na dnešek belgická policie při protiteroristické razii v Bruselu a jeho okolí. Policejní akce podle prokuratury nijak nesouvisela s vyšetřováním teroristických útoků v Paříži a Bruselu z loňského a předloňského roku. Zaměřená byla na navrátilce z bojů v Sýrii.

„Vyšetřování souvisí s problematikou možných navrátilců z bojů v Sýrii,“ uvedla dnes v tiskovém prohlášení belgická federální prokuratura. Zbraně ani výbušniny se podle ní během razie nenalezly.

Policie prohledala devět objektů v několika čtvrtích metropole, mimo jiné v Molenbeeku či Schaarbeeku, kde už v minulosti byla úspěšná při hledání podezřelých islamistů. V Molenbeeku zadrželi policisté loni v březnu také pravděpodobně jediného přeživšího pachatele pařížských atentátů z 13. listopadu 2015 Salaha Abdeslama.

Pařížské atentáty si předloni vyžádaly 130 a útoky na bruselském letišti a v metru loni 22. března 32 obětí. Řada jejich pachatelů žila v Belgii či z této země pocházela. Belgická policie v souvislosti s teroristickými útoky zpřísnila bezpečnostní opatření a pravidelně provádí nejen v metropoli rozsáhlé protiteroristické operace.

V poměru k počtu obyvatel odešlo z Belgie do Sýrie a Iráku bojovat po bok radikálů z organizace Islámský stát (IS) nejvíce lidí v rámci Evropy. Belgické úřady jejich počet odhadují na 465, uvedla agentura AFP.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner