Belgie přijme nové protiteroristické zákony, které umožní soudit či vyhošťovat radikální duchovní a uvěznit džihádistické navrátilce; napříště už také nemá být možné prodávat předplacené anonymní telefonní SIM karty. V parlamentu to oznámil belgický premiér Charles Michel s tím, že jeho země na boj proti islámským radikálům nově uvolní 400 milionů eur (10,8 miliardy korun). Podpořena bude podle Michela také činnost tajných služeb, uvedla agentura Reuters.

Chystaná opatření mají belgickým úřadům umožnit lépe a efektivněji sledovat osoby považované za potenciálně nebezpečné. Belgie chce potírat i radikální kázání, proto úřady uzavřou neregistrované a utajované modlitebny. Michel rovněž zamýšlí změnit ústavu, aby bylo možné podezřelé z terorismu zadržovat ve vazbě déle bez obvinění.

Michel zdůraznil, že bytostně důležitým opatřením pro budoucnost Evropské unie je posílit vnější hranice bloku. Řekl také, že britskému premiérovi Davidu Cameronovi sdělil zájem země o výměnu zpravodajských informací.

Premiér také oznámil, že Belgie vyšle své vojenské plavidlo, aby doprovázelo francouzskou letadlovou loď Charles de Gaulle. Ta ve středu vyplula do východního Středomoří, aby bojovala proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS).

Belgie po pátečních teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly 129 obětí a přes 350 zraněných, zintenzivnila bezpečnostní opatření. Stopy atentátníků vedou mimo jiné do Belgie, kde část útočníků žila. Belgická policie od té doby podnikla v problematické bruselské čtvrti Molenbeek několik razií.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner