V běloruském Brestu policie v noci na dnešek zadržela Uladzimira Njakljajeva, jednoho z hlavních opozičních vůdců a prezidentského kandidáta ve volbách v roce 2010. Podle agentury BelaPAN zatčení souvisí s dnešní plánovanou demonstrací v Minsku, na jejíž přípravě se disident aktivně podílel. Akce zvaná Pochod rozhořčených Bělorusů má být protestem proti hospodářské a sociální politice režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

Njakljajev je čelným představitelem opoziční koalice zvané Běloruský národní kongres. V Brestu ho podle běloruské agentury policie vyvedla z vlaku, jímž cestoval z Varšavy. V polském parlamentu se zúčastnil debaty o situaci v Bělorusku. Dnešní pochod organizoval Njakljajev spolu s dalším předním aktivistou opozice Mikalajem Statkevičem, o jehož osudu opoziční média nemají žádnou informaci.

V Bělorusku už od poloviny února trvají prakticky každodenní protesty, které vyvolal zákon prezidenta o postihu nezaměstnaných. Dekret zavádí zdanění lidí bez práce, kteří nejsou registrovaní na pracovních úřadech. Lukašenko po prvních protestech platnost svého nařízení pozastavil, opozice ale trvá na jeho zrušení. To prezident odmítá.

Lukašenko v minulých dnech obvinil z organizování demonstrací západní tajné služby, které prý opozici financují přes Polsko a Litvu. Běloruská policie už údajně zadržela několik desítek ozbrojených provokatérů vycvičených v táborech v Bělorusku a na Ukrajině.

Podle svědectví ruských novinářů dnes v Minsku panuje značné napětí, poprvé po mnoha letech hlídkují v ulicích policisté se samopaly.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner