Oblastní soud v Homelu na jihovýchodě Běloruska potrestal dvěma lety vězení místního občana, devětadvacetiletého Vitalije Kotlobaje, který válčil na východě Ukrajiny v „kozáckém pluku“ u proruských separatistů v Luhansku. O čtvrtečním rozsudku informovala místní média.

Je to první rozsudek za žoldnéřství v ukrajinském konfliktu se skutečným trestem odnětí svobody, poznamenala dnes ruská redakce BBC. Připomněla, že běloruské zákony zakazují bojovat v cizině bez souhlasu běloruských úřadů a že horní hranici trestu představuje až pět let vězení.

Obviněný podle vyšetřovatelů působil na východě Ukrajiny od léta 2015 do začátku letošního roku, kdy se vrátil do vlasti. Obviněný se hájil, že na Ukrajině neválčil, ani neměl zbraň, ale staral se o rozdělování humanitární pomoci. Kozáckou uniformu a průkaz dostal v Rusku, aby neměl problémy při překračování hranic a na kontrolních stanovištích separatistů. Podle soudu ale nedokázal uspokojivě vysvětlit, proč měl v „kozáckých“ dokladech vyznačeno, že patří k bojové jednotce a že má střelnou zbraň.

Proti rozsudku se odsouzený ještě může odvolat.

Server Telegraf.by připomněl, že v září byl odsouzen jiný Bělorus, který bojoval v řadách separatistů v Doněcku. Dostal dva roky, ale trest si nemusel odpykat.

Konflikt na východě Ukrajiny mezi proruskými separatisty a vládními vojsky si za tři roky vyžádal více než 10.000 mrtvých.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner