Bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS) považuje dnešní rozhodnutí rady hlavního města podat na něj a někdejší radní žalobu kvůli kartě Opencard za projev duševního onemocnění a ztráty soudnosti. Podle něj neudělalo současné vedení pro Prahu nic a dnešní rozhodnutí je pouhý výkřik.

Žaloba má podle pražských radních vymoci způsobené škody od politiků zodpovědných za kauzu červené karty na MHD. Kdy přesně Praha žalobu podá, zatím není jasné.

„Rozhodnutí rady považuji za symptomatický projev duševního onemocnění, které je charakteristické absolutní ztrátou soudnosti,“ uvedl Bém. Ve funkci primátora skončil v roce 2010, dnes se věnuje mimo jiné své původní profesi psychiatra.

Ve svém vyjádření kritizuje současné vedení Prahy za nečinnost. Podle něj radní v žádném ohledu nezlepšili život Pražanů, nevytvořili územní plán, nepodařilo se jim stabilizovat dopravní podnik a neodstartovali žádný významný investiční projekt. „Odpovědi jsou smutné: ani jedno, ani druhé, třetí či čtvrté. Vlastně nebýt dnešního výkřiku na téma opencard, neměli byste o čem psát. Z těchto důvodů, ptáte-li se na můj názor, jej považuji za projev absolutní ztráty soudnosti,“ napsal Bém agentuře ČTK v textové zprávě.

Pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou z Babišova hnutí ANO kritizuje Bém rovněž za zavedení karty Lítačka, která od března nahrazuje Opencard. „Paní Krnáčová zavedla bez jakéhokoliv transparentního výběrového procesu Lítačku, která neumí vůbec nic a stojí stejně jako dříve Opencard. Upřímně, myslím si, že rada dnešním rozhodnutím vstoupila do slepé uličky, kde nakonec chytí sama sebe, protože prostým srovnáním nákladů se nemůže zjistit nic jiného, než jsem právě popsal,“ uvedl Bém.

Radní dnes uložili ředitelce magistrátu, aby žalobu ve spolupráci s úředníky a právními poradci dopracovala. Při tom má být vyčíslena údajná výše škody. Kdy bude znění žaloby dokončeno, není jasné. Podle mluvčího města Víta Hofmana rada ředitelce uložila dva takzvané kontrolní termíny. „Jeden z nich je ke konci letošního roku, druhý k 31. březnu 2017,“ sdělil mluvčí.

Kartu Opencard si v uplynulých letech pořídil více než milion cestujících. Projekt, který byl schválen v Bémově éře, byl opakovaně kritizován za údajnou předraženost. Karta přišla Prahu asi na 1,7 miliardy korun.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner