Manchester 9. září (ČTK) – V Manchesteru se znovu otevřela multifunkční aréna, kde při teroristickém útoku 22. května přišlo o život 22 lidí. Na zahajovací benefiční koncert, který provázela přísná bezpečnostní opatření, dorazilo 14.000 lidí. V úvodu vystoupil podle deníku The Guardian manchesterský starosta Andy Burnham, který přečetl jména všech obětí tragédie. Dav při každém z nich zatleskal.

Na koncertu vystoupil Noel Gallagher, někdejší frontman skupiny Oasis, jedné z nejznámější manchesterských kapel. Hrály také skupiny The Courteeners a Blossoms a zpíval britský zpěvák Rick Astley. Výtěžek bude věnován na vybudování památníku obětí květnového útoku.

K sebevražednému atentátu došlo po koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové. Ve foyeru haly se odpálil 22letý Brit libyjského původu Salman Abedi. Po explozi zemřelo kromě atentátníka 22 lidí, z nichž polovina byly děti. Nejmladší oběti, Saffie Roussosové, bylo osm let.

„Na to, k čemu v květnu došlo, nikdy nezapomeneme. Nezabrání to však tomu, aby se manchesterští fanoušci hudby scházeli a užívali si živou muziku,“ uvedl v prohlášení generální ředitel arény James Allen.

Na koncertu vystoupil i místní básník Tony Walsh, který během vigilie za oběti den po útoku pohnul dav k slzám svou básní „To je to místo“, v níž severoanglické město oslavuje.

Grandeová na koncertu nevystoupila. Do města se ovšem vrátila dva týdny po útoku a uspořádala tam charitativní koncert, jehož se účastnilo na 50.000 diváků. Manchester jí posléze udělil čestné občanství.

„Myslím, že tenhle koncert je modelovou ukázkou britské povahy, toho, jak vracíme rány,“ řekl televizi Sky News komik Russell Kane, který událost moderoval. „Když jsem byl malý, babička mi říkávala: ‚Za války jsme neseděli jen tak na zadku a nepočítali, kolik nám zbývá jídla. Když nás Němci bombardovali, seběhli jsme do tunelů, a tam si spolu zazpívali’… to je britská povaha,“ dodal Kane.

Lístky, které byly k dostání za 25 nebo 30 liber (716 a 860 korun), byly beznadějně vyprodané. Účastníky koncertu čekala zvýšená bezpečnostní opatření: každý z nich byl při vstupu podroben prohlídce a tašky, batohy či kabely přesahující určité rozměry (35 centimetrů x 40 centimetrů x 19 centimetrů) dovnitř nemohly.

Koncert živě přenášela tři rádia, která šlo poslouchat prostřednictvím internetu: BBC Radio ManchesterKey 103 a Radio X.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner