Německo zvažuje, že omezí prodej zbraní do Turecka. Ankara se ohradila, že by se tím ztížil boj mezinárodní koalice proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Německá kancléřka se sníží situaci mírnit, napsala dnes agentura Reuters. Německá média také informovala o úvahách Berlína přidat Turecko na seznam zemí, kde hrozí nebezpečí policistům, příslušníkům rozvědky a armády.

V pondělí uvedl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel, že Berlín pozastavil veškerý důležitý export zbraní do Turecka. Odůvodnil to porušováním lidských práv v zemi půlměsíce a napjatými diplomatickými vztahy.

Ankara se ohradila a konstatovala, že toto rozhodnutí zkomplikuje boj mezinárodní koalice proti IS. Vyhrocení vztahů se dnes pokusila zmírnit německá kancléřka Angela Merkelová, když uvedla, že Berlín omezí jen prodej některých zbraní. Televizní stanici NDR dále řekla, že se Berlín bude při obchodu se zbraněmi s Tureckem rozhodovat případ od případu. „Proti IS budeme nadále postupovat společně,“ uvedla kancléřka.

Vztahy Berlínu a Ankary se zhoršily poté, co po nezdařeném loňském puči zahájil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan represivní tažení proti svým politickým odpůrcům. Německo kritizuje masové zatýkání a odmítá do Turecka vydat lidi, o nichž Ankara tvrdí, že byli do puče zapleteni. Merkelová tento měsíc dokonce prohlásila, že říjnový summit EU by se měl zabývat Tureckem i možností pozastavit nebo ukončit přístupové rozhovory s Ankarou.

Mluvčí NATO k situaci řekl, že aliance v obchodu zbraní mezi jednotlivými členy nehraje žádnou roli.

Berlín také zvažuje, zda nepřidat Turecko na seznam zemí, kde hrozí nebezpečí policistům, příslušníkům rozvědky a armády. Na tomto seznamu nyní figuruje Čína, Rusko, Pákistán, Severní Korea a dalších 26 zemí. „(Německé) ministerstvo vnitra posuzuje, zda Turecko na seznam nepřidat,“ uvedl mluvčí resortu.

Některé německé zpravodajskéh služby nevnímají Turecko jako partnera, ale spíše jako nepřítele, a vyzývají k tomu, aby na boj Ankary proti islamistickým skupinám více dohlížely rozvědky, napsala agentura Reuters. Některé tyto služby varovaly své pracovníky, že cestování do Turecka není bezpečné.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner