Berlíňané si od nedělního rána volí nové zastupitelstvo. Německé metropoli, která má status jedné ze 16 spolkových zemí, vládla dosud koalice sociálních a křesťanských demokratů (SPD a CDU). Její osud se ale nejspíš naplní: Podle průzkumů by Berlín dalších pět let mohla řídit koalice SPD, Levice (Die Linke) a Zelených.

Hlasovací místnosti se otevřely v 08:00 SELČ. Své volební právo může téměř 2,5 milionu voličů uplatnit do 18:00 SELČ. Krátce poté budou zveřejněny první odhady výsledků.

Na rozdíl od některých bývalých východoněmeckých zemí se v Berlíně nečeká čekat dramatický úspěch Alternativy pro Německo (AfD), i kvůli tomu, že se v německé metropoli kampaň netočila jen kolem migrace, na jejíž kritice tato strana staví. Řada berlínských politiků naopak v uplynulých týdnech zdůrazňovala, že hlavní město spolkové republiky musí zůstat světu otevřené a přátelské.

Předvolební průzkumy favorizují sociální demokracii, jejíž současný primátor Michael Müller nejspíš bude moci pokračovat ve funkci, před dosavadními koaličními spojenci z řad křesťanských demokratů. Jak SPD (23 procent), tak CDU (18 procent), pro které je hlasování i důležitou zkouškou před parlamentními volbami v příštím roce, ale nejspíš oproti volbám v roce 2011 ztratí.

Dvojici tradičních stran by do zastupitelstva měli doprovodit Zelení (15 procent), Levice (14,5 procenta) a Alternativa pro Německo (14 procent). Úspěch by mohla slavit ještě Svobodná demokratická strana (FDP), která by se se 6,5 procenta mohla do zastupitelstva vrátit. Odejdou z něj nejspíš naopak Piráti.

Pokud volby dopadnou podle předpokladů, nebude výsledek žádných dvou stran stačit na vytvoření dvojkoalice, a nová berlínská vláda tak vznikne nejméně ze tří uskupení. Vzhledem k tomu, že sociální demokraté nechtějí nadále vládnout s křesťanskými demokraty kancléřky Angely Merkelové a žádná ze stran nechce do koalice s AfD, vytvoří novou koalici nejspíš SPD, postkomunistická Levice a Zelení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner