Nedělní regionální volby na Sicílii byly podle zatím předběžných výsledků velmi těsným soubojem kandidáta koalice bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a populistickým Hnutím pěti hvězd (M5S). Z odhadů odevzdaných hlasů podle státní televize RAI vyplývá, že kandidát na guvernéra chudého ostrova ze středopravé Berlusconiho koalice získal 35 procent hlasů, zatímco kandidát M5S 34 procent.

Soukromá televize La7 připsala Nellovi Musumecimu z koalice pravého středu 37,5 procenta hlasů a Giancarlovi Cancellerimu z M5S 36,4 procenta.

Sčítání hlasů už začalo a výsledky budou postupně zpřesňovány. Sicílie měla minulé čtyři roky vedení z Demokratické strany (PD) premiéra Mattea Renziho. Průzkumy ale kandidátovi PD tentokrát nedávaly šanci na více než 20 procent hlasů a předpovídaly těsný souboj konzervativců.

Regionální hlasování na Sicílii se pozorně sleduje, protože je považováno za test nálad před italskými volbami, které se mají konat do května příštího roku. Jak připomíná agentura AFP, sicilské volby zajímají také Evropu, potýkající se s přílivem populismu.

Volby se konají po říjnovém přijetí nového volebního zákona, který umožňuje italským stranám kandidovat v koalicích. Pro Belusconiho, vyřazeného z politiky množstvím skandálů, podle analytiků dobrý výsledek na Sicílii znamená šanci na návrat do politiky. M5S je pro něj velkým konkurentem a jeho vůdce Beppe Grillo v kampani Sicilanům řekl, že si musejí vybrat. „Je to jednoduchá volba: buď my, nebo oni, buď budoucnost, nebo minulost, naděje, nebo zklamání, občané, nebo tradiční strany,“ řekl.

Mnohé Sicilany potýkající se s chudobou M5S získalo kromě jiného slibem zavedení systému příjmového minima.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner