Několik stovek migrantů strhlo v uprchlickém zařízení na řeckém ostrově Chios dnes plot kolem střediska a vydalo se k přístavu. Informovala o tom agentura Reuters. Běženci tak protestují proti dohodě EU s Tureckem, na jejímž základě mají být ti, kdož nedostanou azyl, deportováni zpět do Turecka.

Video na řeckých webových stránkách ukazuje desítky migrantů, včetně mnoha dětí a žen, jak se svými věcmi odcházejí po silnici k přístavu. Podle policejního mluvčí opustilo tábor asi 300 lidí. Policie nezasahuje, jen situaci monitoruje. Snaží se běžence přesvědčit, aby se vrátili.

Kolem vyhošťování, která mají začít v pondělí, panují nejasnosti. Oznámeno bylo zatím jen to, že v první skupině vrácených migrantů bude asi 500 lidí. Není však jasné, z jaké oblasti by migranti měli putovat, zda půjde o vnitrozemí či některý z ostrovů.

Nejistota způsobuje paniku v přeplněných uprchlických táborech, kde jsou běženci druhým týdnem drženi a nesmí opustit zařízení. Stanoví to dohoda mezi EU a Tureckem, která začala platit 20. března. Předtím mohli uprchlíci volně z táborů odcházet, takže odplouvali do řeckého vnitrozemí a pak dále do západní Evropy.

Na ostrově Chios dnes v noci podle agentury DPA došlo ke rvačkám mezi Syřany a Afghánci a dva muži museli být převezeni se zraněními do nemocnice.

„Říkají, že nechtějí do Turecka a bojí se o svou bezpečnost po včerejších potyčkách,“ řekl policejní mluvčí na ostrově Chios.

Ke střetům mezi Afghánci a Syřany došlo dnes také v přeplněném uprchlickém táboře v Pireu, zraněno bylo nejméně osm lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner