Začátek oficiálních jednání mezi mezinárodními věřiteli a řeckými představiteli o novém záchranném programu pro Řecko byl z technických důvodů odložen, rozhovory začnou nejspíš v pondělí. Podle jednoho z činitelů Evropské komise věřitelé hledají v Aténách bezpečné místo, kde by se rozhovory mohly konat.

Řecká vláda strach z útoků popírá

Řecká vláda nicméně bezpečnostní důvody zdržení rozhovorů popřela, jde prý jen o vyřešení logistických otázek. Atény zároveň oficiálním dopisem požádaly Mezinárodní měnový fond o novou úvěrovou pomoc. Jakým způsobem se MMF do třetího záchranného programu zapojí, ale zatím není jasné.
Podle původních předpokladů mělo vyjednávání začít v řecké metropoli již pátek.

Rozhovory začnou až se najde kde

Představitelé Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) nicméně prohlásili, že rozhovory nemohou začít, dokud pro ně nebude nalezena vhodná lokalita. Poukázali přitom údajně na citlivost debaty a na skutečnost, že mnoho Řeků po předchozí sérii tvrdých úsporných opatření není věřitelům nakloněno. „Je zapotřebí vyřešit jisté citlivé otázky, především bezpečnostní,“ řekl nejmenovaný představitel Evropské komise, kterého citovala agentura Reuters. „Na stole je několik možností,“ dodal bez dalších podrobností činitel.
Mluvčí řecké vlády Olga Gerovasilisová ovšem odmítla, že by důvodem, proč věřitelé dorazí do Atén nejdříve v sobotu, byly bezpečnostní obavy. Zdržení se vztahuje k technickým otázkám, přičemž bezpečnost vyjednávačů mezi ně nepatří, uvedla podle agentury AP. Jednání začnou nejspíš v pondělí.
Atény se na začátku minulého týdne na summitu v Bruselu dohodly s eurozónou na zahájení rozhovorů o třetím záchranném programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) v případě, že budou schváleny určité reformy. V noci na čtvrtek odhlasoval druhý balík reformních opatření řecký parlament, čímž se otevřela cesta k vyjednávání s věřiteli.
Rozhovory by měly být uzavřeny do 20. srpna, kdy musí Řecko splatit dluh zhruba 3,4 miliardy eur Evropské centrální bance.

Nikdo neví, jak se MMF zachová
Řecko v pátek oficiálně požádalo MMF o novou úvěrovou pomoc, což byla jedna z podmínek stanovených na bruselském summitu. V dopise šéfce fondu Christine Lagardeové, datovaném 23. července, řecký ministr financí mimo jiné popsal, jaké reformy již země schválila. Jakým způsobem se MMF zapojí do třetího záchranného balíku pro Řecko a jestli vůbec, ale zatím není jasné.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner