Hasiči měli v souvislosti s nedělní vichřicí přes 7000 výjezdů. Nejčastěji vyjížděli k popadaným stromům. V Jihočeském kraji spadly tři stromy na cisternu, když jela k zásahu. Jeden hasič z kabiny byl odvezen do nemocnice. ČTK to dnes řekla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

„Za celý den od 3:00 do půlnoci to bylo přes 7000 výjezdů. K večeru začaly výjezdy klesat,“ uvedla mluvčí. Zhruba od 8:00 vyjížděli hasiči k 500 až 700 událostem za hodinu, po 19:00 už to bylo do 200 výjezdů za hodinu, dodala. Z 90 procent řešili popadané stromy a větve, potom střechy, různé plechy a tabule, které lítaly.

Během dne odbavili dispečeři na tísňových linkách přes 25.000 hovorů.

Nedělní vichřice poničila v Krkonoších tisíce metrů krychlových dřeva. „Škody jsou větší s ohledem na podmáčenou půdu po vydatných deštích,“ uvedl dnes pro ČTK mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. Rychlost větru na Sněžce dosahovala v neděli rychlosti až 180 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu.

Správa Krkonošského národního parku návštěvníky nejvyšších českých hor varovala před nebezpečím pádu dalších stromů. „Pohyb po lesních cestách může být v těchto dnech nebezpečný až nemožný. Upozorňujeme, že je třeba při pohybu lesem dbát zvýšené opatrnosti, sledovat situaci v korunách stromů nad sebou a nevstupovat do potencionálně nebezpečných míst,“ uvedl Drahný.

Vyvrácené či zlomené stromy zatarasily některé lesní cesty. Správa parku již v neděli začala s uvolňováním cest.

Při orkánu Kyrill v lednu 2007 bylo v Krkonoších poničeno 88.000 metrů krychlových dřeva. Následnou obnovu lesů zařídila v rozhodující míře sama příroda, protože lesníci KRNAP na zničených plochách zvolili přirozenou obnovu lesa. Nechali postupně vyrůst podrost, do kterého v omezené míře podsadili populace jedlí a různých listnatých dřevin.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner