Berlín 14. března (ČTK) – Turečtí politici se chtějí do konce března v Německu zúčastnit přinejmenším patnácti dalších shromáždění příznivců prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Informoval o tom dnes bulvární deník Bild. Snaha politiků získat u krajanů v západní Evropě podporu pro změny turecké ústavy vyvolala v uplynulých dnech napětí v německo-tureckých vztazích a otevřenou roztržku mezi Ankarou a nizozemskou vládou.

Turečtí poslanci, exministři a vysoce postavení členové vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), jejímž předsedou současný prezident Erdogan před nástupcem do funkce byl, se chystají podle deníku Bild vystoupit mimo jiné v Berlíně, Stuttgartu, Hamburku, Mnichově a některých městech ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Mezi ohlášenými řečníky na shromážděních podle Bildu nejsou na rozdíl od minulosti žádní ministři.

Mluvčí německé vlády podle agentury DPA minulý týden uvedl, že se chystá před referendem v Německu kolem třiceti akcí s účastí významných tureckých politiků. Lidové hlasování, v němž budou Turci rozhodovat o posílení pravomocí hlavy státu, se uskuteční 16. dubna. V Německu přitom žije asi 1,4 milionu lidí, kteří mají oprávnění v referendu hlasovat.

Zrušení shromáždění v německých městech, na kterých mělo vystoupit hned několik tureckých ministrů, vyvolalo značné napětí ve vztazích mezi Ankarou a Berlínem. Kroky německých úřadů přirovnalo Turecko k nacistickým praktikám. Ještě ostřejší spor vyvolala snaha tureckým ministrů získat hlasy na podporu prezidenta Erdogana v Nizozemsku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner