Spojené státy doufají, že dnešní summit nejvyšších představitelů sousedních korejských států přinese pokrok v jednání o míru na Korejském poloostrově. Uvedl to ve svém dnešním prohlášení, ze kterého cituje agentura AP, Bílý dům. Podle prezidenta Donalda Trumpa se dobře vyvíjejí i jednání USA s KLDR.

„Doufáme, že rozhovory přinesou pokrok směrem k budoucímu míru a prosperitě pro celý Korejský poloostrov,“ uvedl Trumpův úřad. Bílý dům dodal, že se těší na pokračování přípravy plánovaného setkání Trumpa s Kim Čong-unem, které by mělo proběhnout v „příštích týdnech“.

Americký prezident se minulý týden vyjádřil pozitivně o příslibu Pchjongjangu zanechat jaderných testů a uzavřít jaderné střelnice. Činitelé Bílého domu však oznámení přijali skeptičtěji.

Sám Trump ve čtvrtek večer v rozhovoru s televizí Fox News prohlásil, že americká jednání s KLDR se vyvíjejí „velmi dobře“, ačkoli vyjádřil pochybnosti, zda k plánovanému střetnutí s Kimem vůbec dojde. „Ale mohu vám říci, že právě teď mají zájem se sejít,“ dodal Trump.

Kim Čong-un je prvním nejvyšším představitelem KLDR, který od korejské války z 50. let vkročil na jihokorejskou půdu.

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z 50. let byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner