Washington 30. března (ČTK) – Rozhodnutí Moskvy vyhostit 60 amerických diplomatů bylo očekávané a znamená další zhoršení americko-ruských vztahů. Uvedl to v noci na dnešek Bílý dům.

Příčinou diplomatického konfliktu je otrava dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, kteří byli hospitalizováni začátkem března v jihoanglickém Salisbury. Podle britské vlády byli otráveni chemickou látkou novičok, kterou vyvinulo Rusko.

Británie obvinila z tohoto činu Moskvu a vyhostila přes dvacet jejích diplomatů. Podobný krok tento týden udělaly tři desítky zemí, které včetně USA vyhostily přes 150 ruských diplomatů. Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová uvedla, že tyto akce byly „přiměřenou odpovědí“ na případ otravy na britském území.

Rusko ve čtvrtek v reakci na postup Británie a jejích spojenců oznámilo, že vypoví stejný počet diplomatů, kolik jich dané státy vyhostily zpět do Ruska. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova Rusko také uzavře americký konzulát v Petrohradě a předvolalo si amerického velvyslance v Moskvě.

Z šedesáti amerických diplomatů, které Rusko označilo za nežádoucí osoby, jich je podle agentury Interfax 58 z velvyslanectví v Moskvě a zbývající dva z generálního konzulátu v Jekatěrinburgu. Na odchod ze země mají čas do 5. dubna, uvedly ruské agentury. Zároveň informovaly, že konzulát v Petrohradě by měl ukončit provoz do dvou dní.

„Ruská reakce nebyla ničím nepředvídaným a Spojené státy se s ní vypořádají,“ konstatoval Bílý dům.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner