Poslanec Jan Birke téměř jistě nebude na mimořádném sjezdu obhajovat funkci místopředsedy ČSSD. Novinářům během dnešního jednání širšího vedení strany v Hradci Králové řekl, že se chce soustředit na to, aby v příštím roce obhájil v komunálních volbách funkci starosty Náchoda. Očekává, že během dnešního jednání se jasně přihlásí osobnost, která by po sjezdu mohla sociální demokracii vést.

Birke se místopředsedou ČSSD stal letos v březnu na řádném sjezdu sociální demokracie v Brně. Před sněmovními volbami, ve kterých ČSSD propadla a získala jen 15 mandátů, byl původně volebním manažerem. Funkce se ale vzdal v červnu poté, co post předsedy strany opustil premiér Bohuslav Sobotka. Ve zbytku kampaně převzal jeho roli slovenský expert Robert Žanony, volebním lídrem se stal další místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Novinářům dnes Birke řekl, že s největší pravděpodobností kandidovat do vedení ČSSD znovu nebude. „Je to na 90 procent. Chci se velmi intenzivně soustředit na obhajobu v komunálních volbách,“ vysvětlil Birke, který je náchodským starostou od roku 2010. V říjnu také obhájil funkci poslance a ostatní členové dolní komory za ČSSD ho pak zvolili místopředsedou klubu.

Dnešní zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD v Hradci řeší termín i formální podobu mimořádného sjezdu, kde by měla strana reagovat na volební výsledek změnou vedení. „Jsem zastánce toho, že bychom se neměli zabývat sami sebou, (měli bychom) přestat přešlapovat na místě a jít směrem dopředu,“ řekl novinářům Birke. Dodal, že není zastáncem přímé volby nového předsedy, kterou původně navrhoval úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec.

Birke doufá, že se kandidát na předsedu dnes přihlásí. „Potřebujeme silného vůdce. A ten to musí říct, nemůže přešlapovat, říkat možná nebo nevím,“ uvedl. Kromě toho se podle něj během dnešního jednání „rozsekne“, zda bude mimořádný sjezd strany jednodenní, nebo dvoudenní. Diskutovat by se mělo i o tom, zda ČSSD nezmění stanovy, což by umožnilo kandidovat na šéfa strany i lidem, kteří v ní nejsou alespoň čtyři roky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner