Bitva o syrské Aleppo se patrně chýlí ke konci. Syrská vláda dnes oznámila, že po výrazném postupu v povstaleckých částech v noci na pondělí ovládá již 98 procent území tohoto druhého největšího syrského města. Podle Ramího Abdara Rahmána, šéfa exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), se povstalci stáhli ze všech šesti důležitých čtvrtí, které dosud ovládali. Rahmán uvedl, že odpůrci režimu v Damašku kontrolují v Aleppu již jen jedno malé území.

Dobytí Aleppa, rozděleného od roku 2012 na povstaleckou a vládní část, by bylo pro syrského prezidenta Bašára Asada po téměř šesti letech bojů v Sýrii velkým vítězstvím. Asad už dříve označil dobytí města za významný krok k vítězství v občanské válce.

Čtvrti v Aleppu ovládané povstalci čelily v noci na dnešek intenzivním náletům vládních letadel. „Bombardování během noci neustalo ani na chvilku,“ ohlásil zpravodaj agentury Reuters. Uvedl rovněž, že intenzita ostřelování je největší za posledních několik dní.

Provládní jednotky nejprve v noci dobyly čtvrť Šajch Saíd na jižním okraji oblasti držené rebely. Ze Šajch Saídu uprchlo nad ránem asi 3500 civilistů, uvedla oficiální syrská tisková agentura SANA. Postupně přicházely zprávy o dobytí dalších povstaleckých čtvrtí, včetně části Sálihín, Karam Daadaa a Bustán al-Kasr, která leží jihozápadně od Starého Města a která patří k nejvíce opevněným.

„Povstalci se zcela zhroutili, bitva o Aleppo se blíží ke konci,“ konstatoval Rahmán, jehož organizace sleduje dění v Sýrii z Británie prostřednictvím sítě informátorů.

Generálporučík syrské armády Zaíd Sálih už předtím podle agentury Reuters novinářům v Aleppu řekl, že boje ve východní části města brzy skončí. „Rebelové nemají mnoho času. Mohou se buď vzdát, nebo zemřít,“ dodal.

Rusko, které stojí na straně Asadova režimu a podporuje ho v bojích, dopoledne sdělilo, že za uplynulých 24 hodin složilo v Aleppu zbraně 728 povstalců. Rebelové následně přešli do západní části města, kterou drží vládní síly. Za stejné časové období podle něj Aleppo opustilo 13.000 civilistů.

Ve východním Aleppu zůstávají podle SOHR desítky tisíc civilistů, kteří trpí nedostatek pitné vody a jídla.

Světová média většinou neupřesňují, kdo jsou rebelové bojující v Aleppu, situace v oblasti je totiž nepřehledná. Podle dřívějších informací k nim patří seskupení s názvem Dobytí Aleppa (Fatah Halab), kterou tvoří desítky povstaleckých skupin, jak umírněných a napojených na Svobodnou syrskou armádu (FSA), tak radikálnějších. V oblasti se ale vyskytují i bojovníci islamistické aliance Armáda dobytí (Džajš al-Fatah), která sdružuje skupiny bojující na západě a severu Sýrie. Nejznámějším členem této koalice je Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra, tedy odnož Al-Káidy). Obě skupiny obvykle nebojují bok po boku, nicméně komunikují spolu a mají společného nepřítele, kterým je syrský režim.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner