Ve washingtonské Národní katedrále svatého Petra a Pavla se v sobotu uskutečnila tradiční bohoslužba u příležitosti páteční inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Přítomni byli křesťanští, židovští, muslimští či sikhští náboženští představitelé.

V přední řadě seděl Trump s manželkou Melanií a s viceprezidentem Mikem Pencem a jeho ženou Karen.

Obřad vedl biskup evangelické církve naděje Harry Jackson, který „poprosil Boha, aby obdařil prezidenta a jeho spolupracovníky moudrostí a milostí při výkonu jejich funkcí“. Jackson také vyzval, aby Trump a Pence „sloužili všem lidem (amerického) národa a podporovali důstojnost a svobodu každého člověka“.

Podle agentury AP mezi americké duchovní vnesl nástup Trumpa do prezidentského úřadu spory. Námitky washingtonské biskupky protestantské Episkopální církve vyvolala Trumpova účast na dnešní bohoslužbě. Mariann Buddeová vyjádřila „pobouření z některých prezidentových slov a činů“.

Hlavní farář katedrální farnosti reverend Randolph Hollerith ale účast přislíbil, stejně jako newyorský kardinál římskokatolické církve Timothy Dolan.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner