Kvůli boji s africkým morem prasat se od pátku 19. ledna zvýší odměna za zastřelené divoké prase, tzv. zástřelné, na 8000 korun. Zvýší se i odměna za nalezení uhynulého kusu v celé ČR, nyní se vyplácí 3000 až 4000 korun. Při dnešních interpelacích ve Sněmovně to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Nyní se v oblasti nejvíce zasažené morem vyplácí za zastřelení 4000 korun. Zlínský kraj v pondělí kvůli boji s nákazou navštíví ministr zemědělství Jiří Milek.

„Od 19. ledna bude výše zástřelného výrazně navýšena, a to na 8000 korun za kus. Současně je navýšeno nálezné v celé ČR i v oblastech s rizikem výskytu afrického moru prasat s cílem podpořit provádění aktivního vyhledávání uhynulých divokých prasat, které umožní jejich laboratorní vyšetřování a poskytne nezbytné informace o aktuální nákazové situaci a jejich změnách a trendech,“ popsal Babiš.

Nákazu se podle něj daří držet malém území. „Kolem zamořené oblasti byla vymezena oblast s intenzivním odlovem, takzvaná nárazníková oblast. Odlov v této oblasti je podpořen vyplácením zástřelného ve výši 1000 korun za každé zastřelené divoké prase,“ řekl.

Africký mor prasat není nebezpečný pro člověka, kromě divočáků však zabíjí domácí prasata. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou divokých uhynulých zvířat nalezených loni v červnu na okraji Zlína. V případě, že by se nemoc dostala do chovu, musí se vybít.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner