V boji proti terorismu musejí státy lépe vzájemně sdílet zpravodajské informace, a to včetně seznamů podezřelých cizích bojovníků i s jejich bankovními údaji. Řekl to dnes na mezinárodní konferenci k terorismu ve světě nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders, jehož země nyní předsedá EU.

Pomocí národních seznamů podezřelých osob se musejí rychle aktualizovat a více využívat databáze mezinárodních policejních agentur Interpol a Europol. Příslušné dohody už jsou, ale nyní je třeba, aby výměna informací byly úplná a v reálném čase, řekl ministr. Upřesnil, že počet podezřelých na seznamu Nizozemska se v posledním roce zdvojnásobil na 42 Nizozemců.

Problémem nyní podle agentury Reuters zůstává, že některé země nevedou řádně své seznamy podezřelých s patřičnými osobními údaji či je neposkytují Europolu a Interpolu.

Podle Nizozemska někteří z islámských úročníků, kteří zabili 13. listopadu v Paříži 130 lidí, byli v záznamech úřadů různých zemí a bylo možné je při lepší spolupráci zastavit.

Na konferenci v Haagu se sešli vládní představitelé zemí bojujících s terorismem, vedle evropských zemí například Spojené státy a Maroko, také zástupci OSN, EU, Europolu a Interpolu. Na jednodenní rokování přijelo podle Reuters celkem téměř 250 delegátů. Hlavním cílem konference bylo podle Haagu hledat způsoby, jak lépe chránit obyvatelstvo před terorismem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner