Britská premiérka Theresa Mayová je po sobotním teroristickém útoku pod tlakem opozice i médií za to, že jako dlouholetá ministryně vnitra snížila početní stavy policie. Šéf labouristické opozice Jeremy Corbyn ministerskou předsedkyni vyzval k rezignaci. Policie mezitím pokračuje ve vyšetřování atentátu, který si v Londýně v noci na neděli vyžádal sedm obětí. Spekuluje se, že jeden z trojice teroristů žil v Irsku. Policie podniká razie a dosud zadržela 12 lidí. Identifikace zraněných a mrtvých ještě neskončila, Češi mezi nimi ale podle informací českého ministerstva zahraničí nejsou.

Corbyn ve výzvě Mayové, aby odstoupila, připomenul, že nynější premiérka stojí za rozpočtovými škrty, které vedly k propouštění policistů. Podobně kriticky se vyjádřil i šéf liberálních demokratů Tim Farron. Bezpečnost a personální škrty v policii se tak staly hlavními tématy dnes obnovené volební kampaně, kterou strany v neděli kvůli útoku přerušily.

Na nepříjemné otázky novinářů, zda lituje snížení počtu policistů o 20.000, když byla ministryní vnitra, Mayová odpověděla, že rozpočtu na boj s terorismem se škrty nedotkly.

V zemi se ve čtvrtek konají parlamentní volby, kde podle Corbyna mají možnost voliči vystavit Mayové vysvědčení. Hlasování v reakci na atentát odloženo nebude, bude se ale konat za přísných bezpečnostních opatření.

Policie dnes v rámci vyšetřování, kdy se snaží především objasnit, zda za přípravou útoku nestáli vedle trojice zabitých teroristů ještě další lidé, podnikla další razie.

Zátahy se podle britského tisku uskutečnily na jedné adrese na londýnském předměstí Barking, kde policie zatýkala už v neděli, a v části Newham. Policie „zajistila velké množství důkazního materiálu,“ uvedla dnes šéfka londýnské policie Cressida Dicková. Zopakovala, že policie zná totožnost tří atentátníků, jejich identitu ale nesdělila.

Podle serveru BBC News skončila policejní uzavírka nádraží a stanice metra u mostu London Bridge. Otevřen je částečně i sám most a okolní ulice. Na místě je však stále mnoho policistů.

V noci na dnešek byly na několika mostech v centru Londýna vztyčeny bezpečnostní bariéry chránící chodce před auty. Týká se to i Westminsterského mostu, na němž v březnu najel útočník do lidí a poté u parlamentu ubodal neozbrojeného policistu. Celkem zabil pět osob a padesátku jich zranil.

V Británii nadále platí druhý nejvyšší stupeň ohrožení terorismem a vláda se podle Mayové nechystá varování zvýšit tak, jako to učinila před dvěma týdny, kdy sebevražedný atentátník v Manchesteru zabil 22 lidí. Tehdy se policie domnívala, že za útokem stála teroristická buňka a ne jen sám útočník, později ale tuto verzi opustila.

K činu v Londýně se v noci na dnešek přihlásilo radikální hnutí Islámský stát, které se ale pravidelně hlásí ke všem násilnostem v západním světě.

Při sobotním atentátu zemřelo sedm lidí a všichni tři útočníci a 48 dalších skončilo v nemocnici. Hospitalizováno prozatím zůstává 36 lidí, z toho 18 z nich je v kritickém stavu.

První veřejně známou obětí útoku je podle médií třicetiletá Kanaďanka. Zasáhla ji dodávka atentátníků na mostě London Bridge, kde byla se svým snoubencem. Mezi mrtvými je podle francouzských úřadů také jeden Francouz. Češi mezi oběťmi ani zraněnými nejsou, řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Zraněni byli také čtyři Australané, sedm Francouzů, dva Novozélanďané, dva Němci či jeden Řek. Podle svědků byl zraněn i Američan, kterého náhodně postřelila policie během zákroku proti teroristům.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner