Arabská letecká koalice, která bojuje v Jemenu, vyhlásila vojenskou zónu v jemenském přístavu Hudajdá. Vyzvala tamní občany, aby nevycházeli z domů. Na rostoucí nebezpečí v tomto rudomořském přístavním městě už o víkendu upozornila OSN, když oznámila, že sílící nálety ohrožují civilisty a komplikují dodávky humanitární pomoci.

Arabská koalice bojuje v Jemenu pod velení Saúdské Arábie. Tvoří ji zejména letectva zemí z oblasti Perského zálivu. Ve svém dnešním prohlášení vyzvala koalice civilisty, aby se vyhnuli bojům, a upozornila je, že počínaje devátou hodinou SEČ bude ve městě vyhlášena až do odvolání vojenská zóna.

Boje o přístav Hudajdá se zintenzivnily, když jemenská armáda minulý týden dobyla s pomocí arabských spojenců přístav Muchá, který leží jižně od Hudajdy.

Konflikt mezi jemenskou vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího a menšinovými šíity trvá od roku 2014 a dosud si vyžádal na 10.000 obětí. Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná a také Hudajdy. Dočasný sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden.

Mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií pomáhá vládním jednotkám od jara 2015, šíitské povstalce podporuje Írán. Chaosu, který je výsledkem občanského konfliktu, využívá teroristická síť Al-Káida. Její bojovníci útočí hlavně na vládní jednotky a snaží se dobývat území na jihu země.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner