První indiánský prezident Bolívie Evo Morales (56), který stojí v čele země už deset let a ještě nejméně čtyři roky prezidentem bude, si nechal vybudovat muzeum. Informuje o tom agentura DPA. V právě dokončeném areálu, který se má brzy otevřít veřejnosti, si budou moci návštěvníci prohlédnout třeba repliky jeho prvních dětských bot, jeho hračky či dresy fotbalových klubů, které dostal jako prezident například od Realu Madrid či Juventusu Turín.

Muzeum kulturní a demokratické revoluce bylo postaveno v Moralesově rodném Orinoku na jihu země a jeho výstavba stála v přepočtu zhruba 170 milionů korun. Několik budov na ploše téměř 4000 metrů čtverečních je rozděleno do tří sekcí.

První z nich vypráví historii prehispánských kultur v Bolívii a zahrnuje mimo jiné repliku chrámu Calasasaya ze slavného předkolumbovského centra Tíwanaka, ale také Moralesovy boty a hračky z dětství. Ve druhé rovněž třípatrové sekci jsou dárky, které dostal Morales jako prezident od roku 2006. Třetí část je audiovizuální a očekává se, že v ní se bude konat oficiální otevření, jež zahájí promítání filmu o Moralesově životě.

Moralese, který jako chlapec pásl lamy a prý z hladu žvýkal pomerančovou kůru, vyneslo do čela země vedení odborářů a pěstitelů koky, s nimiž organizoval protivládní demonstrace. Jako prezident zlepšil díky příjmům z exportu zemního plynu životní úroveň nejchudších obyvatel, ale znárodněním vyhnal zahraniční investory. Nynější mandát Moralesovi končí v lednu 2020, ale již příští měsíc mají Bolivijci v referendu rozhodnout o změně ústavy, která prezidentovi umožní na nejvyšší úřad kandidovat počtvrté.

Kromě vybudování muzea proslul Morales i řadou menších výstřelků. Například na zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni demonstrativně žvýkal koku, jejíž pěstování obhajuje jako součást bolivijské národní kultury – odpradávna pomáhá Bolivijcům zahánět únavu a hlad. Navrhoval dokonce rozdávat koku do škol místo mléka, neboť má hodně vápníku. Loni v červenci daroval papeži Františkovi krucifix ve tvaru srpu a kladiva.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner