Policie obvinila 41letého muže, podezřelého z úterních výhrůžek bombou na magistrátech a vlakových nádražích v Česku z šíření poplašné zprávy. Muž podle policie oznámil uložení bomby na víc než deseti místech v šesti městech. Zdravotně handicapovaný muž se k činu přiznal. Soud na něj uvalil vazbu.

V případě odsouzení podezřelému hrozí až pět let vězení. ČTK to dnes řekla mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková. Policie po oznámení výhružky musela evakuovat stovky lidí. Objekty prohledala, žádné bomby ale nenašla. „Náklady na bezpečnostní opatření a škoda, která dotčeným institucím vznikla, nejsou ještě zcela vyčísleny, ale rozhodně se budou pohybovat v řádech milionů korun,“ uvedla Ježková. Dodala, že pokud by se škoda vyšplhala nad pět milionů korun, hrozil by muži trest vězení až na osm let.

Muž začal své výhrůžky telefonicky oznamovat v úterý dopoledne kolem 9. hodiny. Za zhruba 5 hodin ho kriminalisté zadrželi v Hradci Králové. Podle Ježkové jej policie vypátrala „na základě poznatků a informací získaných díky operativně pátracím prostředkům“. Obviněný dosud neměl žádný konflikt se zákonem. „Bezprostředně po svém obvinění byl zkoumán psychiatrem, další nařízená zkoumání z dalších zdravotnických odvětví bude ještě muset absolvovat,“ uvedla mluvčí.

Uložené bomby měly být v objektech v Plzni, Praze, Jičíně, Poděbradech, Mladé Boleslavi a v Pardubicích. Vedle stovek policistů se do bezpečnostních opatření zapojili i hasiči, záchranáři a strážníci městských policií. „Ve všech zajišťovaných objektech byli použiti i psi speciálně vycvičení na vyhledávání výbušnin,“ uvedla Ježková.

České dráhy budou škodu vyčíslovat několik týdnů, podle mluvčího firmy Petra Šťáhlavského se v podobných případech obvykle pohybuje v řádech maximálně statisíců korun. „Troufám si odhadnout, že milion to nebude,“ řekl. Policie se loni zabývala 214 případy podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy, objasnila jich 120.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner