Ministři zahraničí skupiny nejvyspělejších zemí G7 zvažují nové sankce vůči syrským a ruským důstojníkům. Uvedl to podle agentury ANSA britský ministr zahraničí Boris Johnson. Situace v Sýrii je hlavním bodem dvoudenního jednání šéfů diplomacií G7, které dnes začalo v italském městě Lucca.

„Budeme diskutovat o možnosti dalších sankcí, určitě vůči některým syrským důstojníkům a vlastně taky vůči některým představitelům ruské armády, kteří koordinují akce v Sýrii s tamním režimem,“ uvedl Johnson.

Ministři zahraničí Itálie, Británie, Francie, Německa, USA, Kanady a Japonska mají na dvoudenní schůzce jednat zejména o údajném chemickém útoku z minulého týdne na syrské město Chán Šajchún, z něhož Západ viní syrského prezidenta Bašára Asada. Syrská vláda i její spojenec Rusko odpovědnost za útok, který si vyžádal přes osmdesát obětí, odmítají a viní z něj radikální islamisty.

Británie je mezi těmi, kteří naléhají na přehodnocení postoje vůči Moskvě. Johnson dnes znovu vyzval Rusko, aby přestalo podporovat Asadův režim, který označil za „toxický“. Johnson kvůli spojenectví Moskvy s Damaškem zrušil cestu do Ruska, plánovanou na dnešek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner