Mirsad Kandić, kterého Bosna v úterý vydala Spojeným státům, byl mimořádně nebezpečný člověk. Patřil ke klíčovým osobám teroristické organizace Islámský stát (IS) a byl šéfem její zpravodajské služby. Podle regionální televize N1 to dnes v Sarajevu řekl bosenský ministr bezpečnosti Dragan Mektić.

Ministr na mimořádné tiskové konferenci potvrdil neoficiální informace v médiích o tom, že byl Kandić v úterý deportován letecky z bosenské metropole do USA. „Byl šéfem zpravodajské služby IS,“ uvedl Mektić a dodal, že Kandić je v současné době jedním z nejhledanějších teroristů na světě, po němž roky neúspěšně pátraly tajné služby řady zemí.

Podle dostupných informací se Kandić narodil v roce 1981 v Kosovu a určitou dobu žil ve Spojených státech na základě takzvané zelené karty, jež cizincům umožňuje získat v USA právo trvalého pobytu.

Americké úřady po něm pátraly kvůli jeho dlouholetým vazbám s teroristickými organizacemi. Zatykač na něj vydaly už v roce 2014. Interpol po něm zahájil pátrání s velkou prioritou v roce 2016. Od letošního ledna se Kandičovi dařilo šest měsíců skrývat se v Bosně. Zatčen byl začátkem července, odkdy také zůstal v extradiční vazbě.

Největší zásluhu na lokalizaci teroristy má bosenská tajná služba OSA, tvrdil Mektić. To, o jak složitou operaci šlo, podle něj ilustruje skutečnost, že Kandić měl deset falešných identit a tomu odpovídající falešné osobní dokumenty. Díky nim nerušeně pobýval v různých zemích, například v Británii, Německu a Turecku, přičemž tamní tajné služby ho nedokázaly odhalit.

Mektić dále řekl, že Kandić plnil nejodpovědnější úkoly v operacích IS. Od finančního zajišťování teroristů přes prověřování osob, které měly provést teroristické útoky jménem IS, až po výrobu náloží pro útoky. „Byl mozkem této teroristické organizace,“ zdůraznil ministr.

Bosenský zpravodajský server Žurnal, který o deportaci Kandiče do USA v úterý informoval jako první, napsal, že tento člověk zásoboval IS pěchotními zbraněmi a také vestami pro sebevražedné bombové útočníky.

Mezi teroristy, kterým Kandić pomohl dostat se na území ovládané extremisty ze samozvaného Islámského státu, byl také osmnáctiletý Australan Jake Bilardi, známý jako Jihadi Jake. Ten zahynul při sebevražedném útoku, když 11. března 2015 v iráckém městě Ramádí odpálil nálože ukryté ve svém autě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner