Londýn 28. května (ČTK) – Bratr Salmana Abediho, který při útoku v britském Manchesteru zabil 22 lidí, byl prý členem islamistické buňky a plánoval atentát na vyslance OSN v Libyi. Uvedl to list The Daily Telegraph.

Terčem atentátu se měl stát Němec Martin Kobler, který OSN v Libyi zastupuje. Útok byl chystán na dobu, kdy bude Kobler pobývat v metropoli Tripolisu. Plán byl ale překažen dříve, než mohl být realizován, uvedly diplomatické zdroje.

Libyjské bezpečnostní síly údajně buňku několik měsíců sledovaly a označily Hashema Abediho (v arabském přepisu Hašíma Abádího), dvacetiletého bratra sebevražedného atentátníka z Manchesteru, za „významného hráče“. Islamisté již měli téměř připravenou výbušninu, jejíž výbuch měl zasáhnout Koblerův konvoj.

Abedi se narodil v Manchesteru libyjským rodičům, kteří do Británie přišli jako uprchlíci ve snaze uniknout pronásledování ze strany režimu někdejšího libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Při útoku na multifunkční halu v severoanglickém Manchesteru, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grandeová, zahynulo v noci na úterý 22 lidí, včetně osmileté holčičky, a 116 dalších utrpělo zranění. K akci se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát.

Abediho bratr Hashem a jeho otec byli v Tripolisu ve středu zatčeni.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner