Brazilská vláda se rozhodla poskytnout trvalý pobyt více než 43.000 Haiťanů, kteří do země přišli nelegálně. Ministr spravedlnosti Beto Vasconcelos podle agentury AP současně slíbil, že úřady těmto běžencům pomohou s přístupem ke vzdělání, zdravotnickým a dalším službám.

Ministr Vasconcelos také sdělil, že Brazílie umožní, aby za těmito imigranty přijeli i jejich příbuzní, kteří jsou ještě na Haiti. Snahou je, aby tito lidé cestovali s pomocí humanitárních víz a nemuseli se obracet na pašerácké sítě.

Mnoho Haiťanů začalo přicházet do Brazílie poté, co v roce 2010 zpustošilo jejich ostrovní stát silné zemětřesení. Podle Vasconcelose se v posledním období dostalo do Brazílie každý měsíc nelegálně kolem 2000 Haiťanů, zpravidla přes Panamu a Peru.

Poměry na chudém Haiti jsou pět let po ničivých otřesech a následující epidemii cholery stále neurovnané. V souvislosti s nedávnými volbami se navíc zvýšilo napětí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner