Brazilská vláda nasadila do boje proti organizovanému zločinu v Riu de Janeiro 8500 vojáků a policistů, kteří mají pomoci uklidnit rychle se zhoršující bezpečnostní situaci ve druhém nejlidnatějším brazilském městě. Prezident Michel Temer v pátek podepsal dekret, podle něhož by měly speciální jednotky působit v Riu až do konce jeho mandátu v příštím roce, uvedla agentura AFP.

Vláda chce navázat na úspěšné bezpečnostní operace provedené před rokem během olympiády, kdy se desetitisícům příslušníků ozbrojených složek podařilo eliminovat činnost gangů ovládajících život v chudinských čtvrtích turisty navštěvovaného velkoměsta. Se skončením her však ustaly i bezpečnostní akce a od té doby organizovaný zločin v Riu opět bují. Letošní statistiky uvádějí nárůst počtu násilných úmrtí ve městě na tři denně, přičemž od začátku roku bylo zabito více než 90 vojáků či policistů.

„Posvítíme si na organizovaný zločin a jeho vůdčí osoby,“ řekl k zahájení akce ministr obrany Raul Jungmann. Nově nasazení příslušníci bezpečnostních složek podle něho nebudou okázale vidět v ulicích, ale budou se spíše zaměřovat na překvapivé cílené akce proti gangům.

Prezident Temer, jehož popularita je v souvislosti s korupční aférou a špatnou ekonomickou a bezpečnostní situací země podle aktuálního průzkumu na historickém minimu pěti procent, hodlá pomocí zvláštního nasazení „bránit integritu společnosti, chránit veřejný pořádek a zajistit fungování institucí“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner