Brazílie v rámci boje s virem zika zkontrolovala už více než 20 milionů domácností, v nichž na 220.000 příslušníků ozbrojených složek odstraňuje larvy komára, který virus přenáší. Do sousední Kolumbie dnes přijíždí skupina amerických odborníků, která tam bude zatím po tři týdny zkoumat mimo jiné spojitost viru zika s mikrocefalií a Guillain-Barrého syndromem.

Brazílie s Kolumbií jsou nejvíce postiženy nákazou virem zika, který se od podzimu rozšířil do více než třiceti zemí světa a kvůli němuž Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden vyhlásila stav nouze. Brazílie odhaduje, že od podzimu se nákaza virem zika objevila u téměř 1,5 milionu osob. Kolumbie o víkendu oznámila 25.645 případů, včetně více než 3100 těhotných žen.

Virus, který přenášejí komáři druhu Aedes aegypti, má obvykle mírný průběh, velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidský plod. Lékaři se domnívají, že může způsobovat nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Brazílie prošetřuje už skoro 5000 případů novorozenců, u nichž je podezření, že trpí mikrocefalií kvůli viru zika. Několik jich už zemřelo.

Kolumbijské úřady v pátek informovaly o úmrtí tří pacientů nakažených virem zika, kteří trpěli také Guillain-Barrého syndromem. Toto onemocnění nervové soustavy, projevující se obrnou svalstva, je relativně vzácné, země postižené virem zika ale v posledních týdnech zaznamenaly jeho zvýšený výskyt.

Proti viru zatím neexistuje vakcína. Jedinou obranou je chránit se proti komářímu štípnutí, právě proto Brazílie zahájila protikomáří kampaň. Na 220.000 příslušníků ozbrojených sil navštívilo podle ministerstva zdravotnictví v posledních týdnech 20,7 milionu domácností, v nichž identifikovalo 772.900 zdrojů komářích larev. Zdroje larev tak našli v asi čtyřech procentech prohlédnutých obydlí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner