Brasília 27. prosince (ČTK) – Vrchní venezuelský diplomat v Brazílii bude muset opustit zemi v reakci na vyhoštění brazilského velvyslance z Venezuely. Informovalo o tom brazilské ministerstvo zahraničí, které podle agentury EFE dosud nestanovilo dobu, dokdy musí diplomat z Brazílie odejít.

Největší latinskoamerická země patří mezi státy kritizující autokratický režim venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Poté, co brazilská vláda Madurovi vzkázala, aby přestal pronásledovat opozici, Caracas o víkendu vyhostil brazilského velvyslance.

Brazílie v úterý označila venezuelského chargé d´affaires Geralda Delgada Maldonada výrazem persona non grata (nežádoucí osoba), čímž jej připravila o diplomatický status a bude muset opustit zemi.

Vztahy Venezuely s Brazílií se zhoršily po loňském nástupu brazilského prezidenta pravého středu Michela Temera. Sesazení jeho předchůdkyně Dilmy Rousseffové, vůdčí postavy levice, Maduro označil za „pravicový puč“. Nedávno venezuelská vláda konstatovala, že v Brazílii byla narušena vláda práva.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner