Brasília 26. října (ČTK) – Dolní komora brazilského parlamentu dnes zamítla návrh na vydání prezidenta Michela Temera nejvyššímu soudu, aby mohl být souzen kvůli maření vyšetřování ve velkém korupčním případu.

Sedmasedmdesátiletý šéf státu byl tři hodiny po zahájení rozpravy hospitalizován ve vojenské nemocnici s urologickými potížemi. Temer podle agentury AFP v posledních dnech nešetřil úsilím, aby zmařil snahy opozice. Skutečně se mu – již podruhé během tří měsíců – podařilo zajistit si dost hlasů, aby nemohl být postaven před soud. Z toho, co vypadá jako Temerovo vítězství, ale podle agentury AP není jasné, zda prezidentovi, oslabenému opakovanými skandály, zbylo dost sil k prosazení klíčových reforem.

Prezident Temer loni v květnu nastoupil do čela země z pozice viceprezidenta po sesazení tehdejší prezidentky Dilmy Rousseffové parlamentem. Minulý měsíc jej prokuratura obvinila z maření vyšetřování v obří korupční kauze kolem firmy Petrobras a nezákonného spolčení. Soud mu hrozil jen v případě, že by se proti němu postavilo dvě třetiny poslanců.

V první Temerově kauze, kterou nejvyšší soud poslal do parlamentu, se v srpnu pro vydání prezidenta vyslovilo jen 227 z celkových 513 poslanců. Ani nyní nedokázali prezidentovi odpůrci dát dohromady 342 hlasů, aby šéf státu mohl byt souzen.

Temer byl jako vůbec první brazilský prezident v červnu obžalován z přijímání úplatků, které údajně dostával od šéfa masokombinátu JBS vyšetřovaného kvůli korupci.

Maření vyšetřování, z něhož byl prezident následně obviněn, souvisí s velkou korupční kauzu zvanou Lava Jato (Automyčka), která se týká korupce při přidělování zakázek státní ropné společnosti Petrobras a která už několik let hýbe politickou scénou v Brazílii. V kauze bylo obviněno několik stovek osob včetně významných podnikatelů a politiků z různých politických stran.

Prezident veškerá obvinění odmítá a označuje je za „spiknutí“.

Temer se od svého nástupu do úřadu před rokem netěšil nikdy příliš vysoké popularitě, za jeho odstoupení od té doby v řadě velkých brazilských měst mnohokrát demonstrovaly tisíce lidí. Letos v květnu dokonce v brazilské metropoli demonstranti zapálili ministerstvo zemědělství.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner