Brazilský ministr odpovídající za boj proti korupci rezignoval poté, co na veřejnost pronikla nahrávka, na níž se snaží zbrzdit vyšetřování korupční aféry kolem státní ropné společnosti Petrobras. Jako již druhý člen nové vlády prozatímního prezidenta Michela Temera odstoupil Fabiano Silveira poté, co jej k tomu vyzvala více než tisícovka zaměstnanců jeho úřadu.

Ministra pro transparentnost Silveiru pověřil Temer protikorupční agendou poté, co 12. května převzal úřad po dočasně sesazené prezidentce Dilmě Rousseffové. Podle agentury Reuters oznámil v pondělí svou rezignaci Temerovi v dopise.

Předcházelo jí zveřejnění nahrávky odvysílané v neděli televizí TV Globo, na níž Silveira kritizuje prokurátory v kauze Petrobras a radí obviněnému předsedovi Senátu Renanu Calheirosovi, jak se nejlépe hájit. Po odvysílání záznamu tajně pořízeném jedním z bývalých ropných bossů stíhaným v téže kauze se proti Silveirovi vzedmula vlna odporu z řad zaměstnanců ministerstva, kteří proti němu v pondělí demonstrovali v rukou s košťaty, s nimiž úřad symbolicky čistili od korupce.

Stejná nahrávka již stála o týden dříve post ministra plánování Romera Jucá, který byl dalším ze zásadních členů Temerovy vlády.

Sám Temer, který byl potrestán pokutou za nepovoleně vysoké dary pro předvolební kampaň, od nástupu do prezidentské funkce čelí prakticky denně protestům v ulicích. Mnohým se nelíbí pravicový kurz nové vlády a také fakt, že v kabinetu neusedly žádné ženy. Temer je také kritizován za to, že se z někdejšího spojence Rousseffové změnil v jejího soka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner