Brazilskou prezidentku Dilmu Rousseffovou čeká v neděli v dolní komoře parlamentu hlasování o ústavní žalobě, které bude klíčové pro budoucnost země stíhané ekonomickými problémy i politickou kariéru političky. Pokud se pro sesazení prezidentky vysloví alespoň dvě třetiny poslanců, bude procedura pokračovat v Senátu. Podle průzkumů brazilských deníků bude výsledek hlasování velmi těsný.

Prezidentka je podezřelá z manipulace s výsledky státního rozpočtu před loňskými volbami ve snaze zamaskovat rostoucí schodek. Kritici tvrdí, že si tím pomohla v kampani, díky níž nakonec obhájila prezidentský mandát.

Podle průzkumů veřejného mínění její odvolání požadují dvě třetiny Brazilců, stejně jako 19 z 25 politických stran zastoupených v parlamentu. Rousseffová se může stát první sesazenou brazilskou hlavou státu po téměř čtvrtstoletí. V roce 1992 tento osud potkal prezidenta Fernanda Collora de Mello, který dnes působí jako senátor.

V metropoli Brasílii se čekají demonstrace proti Rousseffové i na její podporu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner