Odchod Británie z Evropské unie by měl závažné dopady na další spolupráci mezi unijními státy. V rozhovoru s německými novináři před tím varoval předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Evropané mají zájem na setrvání Británie v osmadvacítce, prohlásil Juncker a vyjádřil naději, že Britové se v červnovém referendu vysloví stejně.

„Negativní výsledek referenda by měl nedozírné důsledky pro spolupráci v Evropě,“ řekl Juncker v rozhovoru, který dnes zveřejnily deníky německé mediální skupiny Funke. „O těchto důsledcích však nechci spekulovat, protože jsem přesvědčen, že Britové se rozhodnou rozumně,“ dodal.

Podle Junckera se podařilo najít spravedlivou dohodu při jednáních o podmínkách, které vyžadoval britský premiér David Cameron pro svou podporu dalšího britského členství v EU. „Všem Evropanům velmi záleží na tom, aby Británie zůstala v rodině,“ řekl šéf EK.

Referendum o setrvání Británie v EU se bude konat 23. června. Jeho vypsání slíbil Cameron v rámci kampaně před posledními parlamentními volbami, jež jeho konzervativci loni v květnu nakonec přesvědčivě vyhráli. Poté, co se v únoru dohodl s šéfy států a vlád EU na nové podobě vztahů mezi Londýnem a Bruselem, nyní Cameron vede kampaň za pokračování členství své země v unii.

Podle posledních průzkumů zůstává poměr mezi britskými příznivci a odpůrci setrvání v EU velmi těsný. Na počátku května ukázal průzkum pro deník The Sun, že 46 procent Britů by hlasovalo pro odchod z unie, zatímco opačný názor mělo 43 procent. Průzkum pro deník The Observer naopak ukázal těsný náskok stoupenců setrvání v unii před zastánci odchodu poměrem 42 ku 41 procentům.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner