Britské soudy v posledních týdnech rozhodují, zda může Spojené království odejít z Evropské unie i bez souhlasu parlamentu. Mezitím britský parlament rozhodl, že bude respektovat výsledek červnového referenda o „Brexitu“ a na oplátku za to obdržel od britské premiérky jeho plánovaný časový harmonogram.

Britský parlament harmonogram vlády pro spuštění procesu odchodu země z EU podpořil. Pro hlasovalo 461 poslanců, proti bylo 89, uvedla agentura Reuters. Kabinet chce zahájit jednání o opuštění EU do března příštího roku.

Poslanci se vyslovovali k výzvě opozičních labouristů, aby konzervativní vláda premiérky Theresy Mayové zveřejnila svou strategii ohledně takzvaného brexitu. To kabinet dosud odmítal s poukazem na to, že by to oslabilo pozici Londýna při vyjednávání s Bruselem.

Mayová v úterý se zveřejněním plánů souhlasila, ale na oplátku požádala poslance, aby respektovali výsledek červnového referenda, v němž Britové o brexitu rozhodli, a aby podpořili časový rozvrh vlády pro výstup z evropského boku. Právě o tomto klíčovém vládním dodatku dnes poslanci hlasovali. Labouristickou výzvu podpořili i jako celek.

Podle britského tisku se Mayová rozhodla souhlasit se zveřejněním plánů vlády ohledně brexitu i proto, že labouristickou výzvu se chystalo podpořit nejméně 40 konzervativních poslanců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner