Londýn 14. září (ČTK) – Británie chce i po odchodu z Evropské unie zachovat se sedmadvacítkou hluboký a zvláštní vztah. Britská premiérka Theresa Mayová to má zdůraznit v projevu, který přednese 22. září ve Florencii. Ve středu o tom informoval mluvčí Mayové.

„Šéfka kabinetu chtěla promluvit o budoucím vztahu Británie s Evropou v jejím historickém srdci,“ sdělil premiérčin mluvčí. „Zdůrazní přání vlády mít hluboké a zvláštní partnerství s Evropskou unií poté, co Británie opustí EU,“ dodal.

Británie má odejít z unie v březnu 2019. Zástupci EU i členských států chtějí napřed dohodnout podmínky takzvaného brexitu, Londýn by ale rád souběžně jednal i o podobě nových vztahů.

Mayová si pro proslov na toto téma vybrala severoitalskou Florencii záměrně. Město bylo kolébkou renesance a zároveň centrem mezinárodního obchodu a bankovnictví. To podle agentury Reuters ladí s představami Británie, která chce po brexitu rozvíjet s EU i zbytkem světa hlavně volný obchod.

„Británie měla napříč staletími hluboké kulturní a hospodářské vazby s Florencií – městem známým svou historickou obchodní silou,“ uvedl mluvčí Mayové. „Až Británie opustí EU, budeme tyto úzké vazby zachovávat. Jak premiérka mnohokrát řekla, opouštíme EU, nikoli Evropu,“ dodal podle agentury Reuters.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner