Dohoda severoirských unionistů s britskými konzervativci o podpoře jejich menšinové vládě zatím nebyla dojednána. I když rozhovory byly zatím pozitivní, budou pokračovat příští týden. Uvedla to dnes severoirská Demokratická unionistická strana (DUP). Její šéfka Arlene Fosterová se podle televizní stanice Sky News v úterý setká s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Úřad Mayové v sobotu oznámil, že s unionisty dosáhl rámcové dohody.

„Včera jsme měli velmi dobrá jednání s Konzervativní stranou o tom, jak je můžeme podpořit při formování vlády, která přinese zemi stabilitu. Učinili jsme pokrok, ale jednání pokračují,“ řekla dnes Fosterová Sky News. Televizi také sdělila, že s Mayovou se setká v úterý v sídle britských premiérů v Downing Street 10 v Londýně.

O nutnosti dohody, která přinese Británii stabilitu a jistotu s ohledem na brexit a další vývoj hovořil už dříve v prohlášení také úřad Mayové.

„Rozhovory byly dosud pozitivní. Příští týden budeme dál jednat o detailech, abychom dosáhli dohody stran nového parlamentu,“ uvedli dnes severoirští unionisté v prohlášení. V sobotu úřad britské premiérky oznámil, že bylo v zásadě dosaženo dohody, která je zatím rámcová.

Po předčasných parlamentních volbách, v nichž konzervativci ztratili většinu v Dolní sněmovně, se strana premiérky Mayové obrátila s žádostí o podporu svého kabinetu na severoirskou DUP. Ta má ve sněmovně deset poslanců, jejichž podpora konzervativcům ale stačí k zajištění fungující, i když těsné většiny.

Unionisté podle sobotních informací souhlasili s tím, že budou menšinovou vládu podporovat při klíčových hlasováních v parlamentu, ale formální koalici nevytvoří. Agentura Reuters v sobotu s odvoláním na zdroje z DUP napsala, že unionisté žádají za parlamentní podporu více peněz pro svou provincii a výhody pro vojáky, kteří v Ulsteru v bouřlivých dobách konfliktu hájili britské zájmy.

Takový krok by podle Reuters vyvolal odpor severoirských nacionalistů ze strany Sinn Féin, s níž DUP na základě smlouvy z roku 1998 Ulster spravuje. Severní Irsko by tak mohlo čelit novým pouličním bojům a násilným incidentům mezi katolickými nacionalisty a protestantskými unionisty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner