Britská neonacistická skupina Národní akce je první extremisticky „pravicová“ skupina ve Spojeném království, která bude zakázána prostřednictvím protiteroristických zákonů. Členství ve skupině a její podpora bude v rozporu se zákonem už od pátku, informoval dnes zpravodajský server BBC.

„Národní akce je rasistická, antisemitská a homofobní organizace, která vyvolává nenávist, oslavuje násilí a propaguje odpornou ideologii,“ řekla britská ministryně vnitra Amber Ruddová. Dodala, že pro dotyčnou skupinu „není v Británii místo“.

Podle BBC se jedná o první zákaz domácí extremistické „pravicové“ skupiny v britských dějinách. Na základě protiteroristických zákonů z roku 2000 může ministr vnitra zakázat skupinu, která je podle něj spojená s terorismem. Ruddová se rozhodla Národní akci postavit mimo zákon na základě návrhu parlamentu. Za porušení zákazu pachatelům hrozí až desetileté odnětí svobody a pokuta, na kterou není vyhlášen žádný limit.

V současné době je na základě protiteroristických zákonů z roku 2000 v Británii zakázáno 70 zahraničních skupin. Většina z nich jsou islamistické organizace.

Národní akce po červnové vraždě labouristické poslankyně Joe Coxové obdivovala jejího vraha na twitteru. Vrah Thomas Mair, který sympatizoval s extremistickou „pravicí“, byl před pár týdny odsouzen k doživotnímu vězení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner