Británie se omluvila Saúdské Arábii za napadení mluvčího vojenské koalice, která bojuje pod velením Saúdské Arábie v Jemenu. Saúdský generál Ahmad Asírí byl minulý týden na semináři v Londýně a kritici kampaně v Jemenu na něj házeli vejce. Podle saúdské agentury SPA se za incident telefonicky omluvil v noci na dnešek britský ministr zahraničí Boris Johnson.

Saúdská Arábie sestavila koalici a zapojila se s ní do bojů v Jemenu, kde proti sobě stojí šíitští povstalci a místní vláda. Šíity podporuje bývalý prezident Alí Abdalláh Sálih a Írán.

Arabská koalice bojuje v Jemenu od jara 2015. Válka si vyžádala přes 7000 lidských životů a vyvolala v zemi humanitární krizi.

Asírí přijel do Británie na fórum zorganizované evropskou Radou pro mezinárodní vztahy. Setkal se tam s kritikou vojenské kampaně v Jemenu a také s házením vajec.

Johnson telefonicky hovořil se synem krále Salmána a zástupcem korunního prince Muhammadem bin Salmánem. Omluvil se za to, že byl generál Ahmad Asírí napaden. Princ Muhammad podle SPA poděkoval za projevený zájem a trval na legitimitě působení koalice v Jemenu.

Saúdská Arábie je spojencem západních států v tažení proti radikálnímu hnutí Islámský stát. Šíité v Jemenu provedli puč, když v roce 2014 obsadili Saná, a protože se spojili s Íránem, představují nebezpečí pro všechny arabské státy v oblasti Perského zálivu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner