Británie se chystá Íránu zaslat 400 milionů liber (přes 11,4 miliardy Kč), napsal dnes britský deník The Daily Telegraph. List naznačil, že tak Londýn chce projevit dobrou vůli v době, kdy Británie usiluje o propuštění vězněné britské humanitární pracovnice íránského původu Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové.

Britské ministerstvo zahraničí slíbilo, že pro propuštění této ženy udělá maximum. Britští činitelé podle listu vyhledali právní pomoc kvůli sankcím USA a OSN, které dosud znemožňovaly finanční transfery do Íránu. Zmíněná částka je prý splátkou dluhu ze sporného obchodu se zbraněmi ze 70. let.

Nejmenované zdroje z britského ministerstva zahraničí listu The Daily Telegraph řekly, že Londýn úzkostlivě dbá na to, aby platba nebyla přímo spojována s propuštěním Zaghariové-Ratcliffeové a že v posledních měsících zesílil úsilí o zlepšení vztahů s Íránem.

V pondělí agentura Reuters napsala, že Londýn zvažuje poskytnutí diplomatické ochrany Zaghariové-Ratcliffeové s cílem zajistit její propuštění.

Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová pracovala jako projektová manažerka nadace Thomson Reuters Foundation.

V Íránu byla Britka zatčena loni v dubnu, když tam přijela za příbuznými s malou dcerou. Tu úřady umístily k příbuzným a žena byla loni odsouzena. Íránský soud ji poslal na pět let do vězení kvůli údajnému zapojení do spiknutí zaměřeného na svržení íránského režimu.

Íránský zákon neuznává princip dvojího občanství. S osobami, které je mají, jedná jako s Íránci a neumožňuje kontakt s konzulárním oddělením. V teheránských věznicích si podle íránské prokuratury odpykává trest na 70 špionů. Mnozí jsou lidé s dvojím občanstvím.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner