Británie hodlá kvůli hrozbě teroristických útoků v příštích pěti letech významně navýšit počet pracovníků tajných služeb. Ve svém dnešním projevu to podle agentury Reuters řekl ministr financí George Osborne.

Britské úřady v posledních měsících opakovaně tvrdí, že se v zemi zvýšila teroristická hrozba. Vláda minulý týden představila návrh zákona, který zpravodajským službám umožńuje  v mnohem větší míře sledovat komunikaci na internetu včetně toho, které stránky na webu občané navštěvují. Návrh vyvolal pochyby ochránců soukromí i technologických společností, ale vláda tvrdí, že zpravodajské služby budou mít přístup k telefonátům, mailům a vzkazům na sociálních sítích až po souhlasu ministerstva vnitra a soudu.

„Jak se mění povaha války, špionáže a terorismu, musíme se změnit také. Internet, kolem něhož se točí moderní život, poskytuje našim nepřátelům připravovat plány a jednat proti nám,“ řekl Osborne.

Šéf státní pokladny rovněž poprvé konkrétně nastínil, jak chce dál snižovat deficit státního rozpočtu, a oznámil, že čtyři resorty už předběžně souhlasily s téměř třetinovým snížením výdajů.

Britští konzervativci, kteří po vítězství v letošních parlamentních volbách sestavili jednobarevnou vládu, chtějí pomocí rozpočtových škrtů bojovat s deficitem. K přebytkovému rozpočtu se chtějí dostat ve finančním roce 2019/2020, což předpokládá celkové úspory ve výši 37 miliard liber.

Osborne oznámil, že ke škrtům ve výdajích se už zavázala ministerstva životního prostředí, dopravy, místní samosprávy a financí. Jejich rozpočty by se měly v každém z následujících čtyř let snížit o osm procent.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner