Británie zamýšlí rozšířit počet bojových letounů schopných operovat z nových letadlových lodí ve snaze zvýšit údernou sílu své armády. Televizi BBC to řekl britský ministr financí George Osborne.

„Chystáme se zvýšit údernou sílu letadlových lodí Spojeného království. Chystáme se zajistit, že až budou tyto letadlové lodě k dispozici, budou mít letadla, která z nich budou schopna létat v plné bojové síle,“ podotkl ministr.

„Do roku 2023 budeme mít na palubách těch letadlových lodí 24 takových proudových letadel, jedněch z nejvýkonnějších na světě, letadel F-35,“ sdělil podle agentury Reuters Osborne. Už v pondělí bude britský parlament hlasovat o novém pětiletém plánu rozvoje ozbrojených sil.

Americký bojový letoun F-35 je víceúčelový útočný stíhač vyráběný v několika verzích. Mimo jiné je vybaven technologií stealth, takže je neviditelný pro radary. Některé varianty jsou také schopny kolmého startu. Maximální rychlost dosahuje 1,5 machu. Jeden mach je zhruba 340 metrů za sekundu, což odpovídá rychlosti zvuku v blízkosti zemského povrchu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner