Oslavy 90. narozenin královny Alžběty II. budou dnes v Londýně pokračovat hostinou pro 10.000 lidí, která se uskuteční před Buckinghamským palácem. Pozvanými jsou zejména zaměstnanci více než 600 charitativních organizací, nad kterými má královna patronát. Pouliční oslavy jsou v plánu i v mnoha dalších britských městech.

Královna dovršila devadesátku již 21. dubna, v souladu s tradicí ale narozeniny slaví až v těchto dnech. Britští monarchové pořádají oficiální oslavu narozenin bez ohledu na skutečné datum narození většinou v červnu, kdy je větší šance na hezké počasí pro tradiční velkolepou přehlídku, která je hlavním bodem oslav. Tuto praxi zavedl již v roce 1748 král Jiří II.

Ústředním bodem sobotních oslav byla právě tradiční vojenská přehlídka. Následovalo vzdušné představení stíhaček a vrtulníků královského letectva. Královna přelety sledovala z balkónu Buckinghamského paláce v doprovodu celé královské rodiny včetně pravnučky Charlotte, která se této slavnostní události účastnila vůbec poprvé.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner