Předseda britské opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn dnes zdůraznil, že chce po brexitu udržet s Evropou „blízký vztah“. K dnešnímu oznámení o dosažení rámcové dohody po první fázi jednání o brexitu se přímo nevyjádřil, uvedla agentura Reuters. Corbynův spolustraník a starosta Londýna Sadiq Khan vyjádřil nad částmi rámcové dohody zklamání. Předsedkyně Skotské národní strany (SNP) a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová vyzvala k setrvání Británie v celní unii a jednotném evropském trhu.

„Má vlastní země, Británie, je na křižovatce,“ uvedl Corbyn v projevu proneseném v Ženevě. Labouristická strana chce podle něj s evropskými státy „blízký a kooperativní vztah založený na solidaritě a vzájemných výhodách“. K pokroku v jednání o brexitu, kterého dnes dosáhla premiérka Theresa Mayová v Bruselu, se přímo nevyjádřil.

Jeho spolustraník a starosta britské metropole Sadiq Khan dal najevo zklamání nad částmi rámcové dohody, kterou Mayová v Bruselu vyjednala. Konzervativní vládu Mayové vyzval, aby zvýšila rychlost jednání, a poskytla tak podnikatelům potřebnou jistotu. Fakt, že se Británie chystá při odchodu z EU opustit i jednotný trh a celní unii označil Khan za „extrémní zklamání“. Navzdory pokroku v jednání je podle něj „stále méně pravděpodobné, že dostaneme dohodu, která bude v nejlepším zájmu Londýna a která ochrání zaměstnanost a růst napříč Británií“.

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která dlouhodobě vystupuje proti brexitu, dnes uvedla, že Británie by měla zůstat alespoň členem celní unie a jednotného trhu. Je to podle ní „jediná rozumná volba“. „Jakékoli zvláštní ustanovení pro Severní Irsko musí být dostupné i pro jiné národy Spojeného království,“ zdůraznila rovněž předsedkyně skotské vlády.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner