Britská ministryně vnitra Amber Ruddová přislíbila polským představitelům, že pozorně dohlédne na vyšetřování nedávného útoku na dvojici Poláků ve městě Harlow. Informoval o tom dnes týdeník Wprost. Polská delegace v čele s ministrem zahraničí Witoldem Waszczykowským přiletěla do britské metropole v pondělí, aby jednala o množících se útocích na Poláky po britském referendu o odchodu z Evropské unie.

„Připomněli jsme zástupcům Spojeného království, že Poláci se do britské společnosti dobře začlenili, tvrdě pracují, platí daně a zaslouží si ochranu a péči,“ řekl novinářům Waszczykowski.

Schůzka, které se zúčastnil také šéf britské diplomacie Boris Johnson, trvala podle polského šéfdiplomata přes hodinu. „Hovořili jsme o tom, jak se dostat z této situace, jak můžeme pomoci a co můžeme očekávat od britských úřadů – jak mohou zajistit bezpečnost Poláků,“ dodal Waszczykowski.

Varšava cestou do Londýna reagovala na incident z britského města Harlow, kde minulý měsíc dav mládeže přepadl dvojici Poláků. Jeden z nich – čtyřicetiletý Arkadiusz Jozwik – na následky zranění zemřel. Minulou neděli byli v Harlow napadeni další dva Poláci, a to jen několik hodin poté, co se stovky lidí zúčastnily pochodu solidarity s obětí předchozího útoku. Xenofobních útoků na Východoevropany podle diplomatů přibývá od červnového referenda o odchodu Británie z Evropské unie.

Podle oficiálních údajů z roku 2014 žije v Británii asi 790.000 Poláků, což je činí po Indech druhou největší komunitou přistěhovalců v zemi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner