Britská opozice i nevládní organizace vyzvaly dnes premiérku Theresu Mayovou, aby během nadcházející návštěvy v Bílém domě otevřela v rozhovoru s prezidentem Donaldem Trumpem otázku dodržování lidských práv či boje proti klimatickým změnám. Informovala o tom britská média. Mayová v pátek Trumpa navštíví jako první šéfka zahraniční vlády od jeho nástupu do funkce.

Předseda opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn premiérku vyzval, aby se u Trumpa zasazovala za britské hodnoty. Reagoval tak především na středeční rozhovor nového amerického prezidenta, ve kterém hájil kruté výslechové techniky. „S ohněm musíme bojovat zase ohněm,“ uvedl Trump na obhajobu mučení, jakým je například waterboarding, při výsleších teroristů.

„Theresa Mayová se musí postavit za hodnoty naší země, až se setká s Donaldem Trumpem, a postavit se proti mučení, které je nelidské, nelegální a přináší nepravdivé informace,“ uvedl Corbyn.

K otevření otázky lidských práv vyzvala premiérku také ředitelka britské pobočky mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Mluvčí britské vlády dnes uvedl, že se premiérka už v minulosti jednoznačně vyjádřila, že je proti mučení. „Povaha vztahu mezi Británií a USA je taková, že v oblastech, kde máme rozdílné názory, dokážeme vést dialog a diskuzi,“ dodal.

Mayová bude chtít podle BBC s Trumpem v pátek jednat především o oživení nadstandardního vztahu Británie a USA poté, co se Britové v loňském referendu rozhodli opustit Evropskou unii. Hovořit by premiérka s prezidentem mohli také o prohloubení spolupráce v oblasti hospodářství, bezpečnosti a při výměně informací tajných služeb.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner